A diákmunka mellett a nyugdíjas munkavállalás is egyre inkább elterjed és mindennapivá válik. Ennek több oka is van a munkavállalók szempontjából. A munka legnyilvánvalóbb célja a jövedelem megszerzése, és ez így van a nyugdíjas munkavállalók esetében is. Ez azonban szerencsére nem mindig kényszerítő erejű, és nem is az egyetlen ok.
A növekvő átlagéletkor is mutatja, hogy egyre többen élik meg a nyugdíjas kort, és szerencsére sokan közülük a munkaképességüket is megőrzik. Sőt, sokan a munkakedvüket is. Ez több szempontból is örvendetes. Egyrészt ismert jelenség a nyugdíjazás utáni sajnálatosan gyors leépülés, aminek sokkal inkább lelki okai vannak, mint fizikaiak. Különösen a férfiakat viseli meg, ha úgy érzik, hogy többé nem végezhetnek hasznos munkát. Ennek tökéletes ellenszere a nyugdíjas korban is folytatott munkavállalás. Ezt némelyek megtehetik az eredeti pozíciójukban, azt szinte változtatás nélkül folytatva, mások viszont nem. De ez az utóbbi eset sem akadálya a munkának, hiszen számos munkaerő-közvetítő vagy -kölcsönző cég szakosodott a diákok és felnőttek mellett a nyugdíjasok foglalkoztatására is.
Természetesen valós indíték az anyagi szükségletek miatti munkavégzés is. A nyugdíjak összege nem egyforma, és az sem, hogy ki milyen anyagi szintet érez komfortosnak. Némelyeknek az öregségi nyugdíja nem fedezi az alapvető kiadásaikat, ezért előfordulhat, hogy nincs is más választásuk, mint a munkavállalás. Mások a korábbi, jól megszokott életszínvonalukat szeretnék ezen a módon fenntartani. Az is előfordulhat, hogy jó fizikai és lelki kondíciókkal bíró nyugdíjasok az unokáikat szeretnék segíteni a családalapításban, egzisztenciateremtésben. Ezek olyan indítékok, amelyeket szerencsére a magyar törvények is támogatnak, és lehetővé teszik a nyugdíjas munkavállalást.